Leczenie zaćmy ma wyłącznie charakter zabiegowy. Operacja polega na usunięciu naturalnej zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.
Zaćma (cataracta) to najczęściej występująca na świecie choroba oczu związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Polega na zmętnieniu soczewki oka. Wraz z postępem choroby zmętnienie może się pogłębiać, prowadząc nawet do ślepoty. Choroba ta zazwyczaj dotyczy osób w wieku podeszłym, ale występuje również zaćma wrodzona u dzieci czy też zaćma wynikająca z powikłań po chorobach ogólnych.
Obecnie nie istnieją bezoperacyjne metody leczenia zaćmy. Zajmujący się tym schorzeniem specjalista może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które w bardzo początkowym stadium choroby mogą ją spowolnić, odsunąć w czasie, ale nie zwalczają zaćmy.
Operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Celem tego leczenia jest przywrócenie ostrości widzenia oraz zapewnienie prawidłowej refrakcji w oku w celu poprawy jakości życia i poczucia bezpieczeństwa. Decyzję o leczeniu zaćmy podejmuje lekarz wspólnie z Pacjentem, kiedy zmętnienie ośrodka optycznego upośledza funkcjonowanie w stopniu, który przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Lekarz skieruje Cię na zabieg po wykonaniu szeregu badań kwalifikacyjnych.
Obecnie standardem leczenia zaćmy jest zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozbiciu naturalnej soczewki przy użyciu ultradźwięków i usunięciu jej, a w jej miejsce wszczepieniu soczewki sztucznej. To skuteczny i bezpieczny zabieg, który z uwagi na ograniczenie do minimum ingerencji chirurgicznej wiąże się z niskim odsetkiem powikłań.
Operacja ta może być wykonana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Przeprowadza się ją w znieczuleniu powierzchniowym (krople i/lub żel do worka spojówkowego).
Sztuczną soczewkę z reguły wszczepia się tylko raz w życiu. Dlatego ważne jest podjęcie świadomej decyzji o wyborze właściwej sztucznej soczewki. Wszczepiane w Centrum Medycznym MAVIT soczewki zbudowane są z materiału akrylowego o hydrofobowych właściwościach o niskim stopniu uwodnienia, dzięki czemu zapewniają długoterminową centrację i stabilność oraz zmniejszają ryzyko powstania zaćmy wtórnej. Ponadto soczewki ponadstandardowe mają dodatkowe właściwości, jak asferyczność zapewniająca lepszy kontrast widzenia, tak istotny w nocy, czy filtr światła niebieskiego zapewniający dodatkową ochronę plamki żółtej i siatkówki. Dostępne są różnie soczewki wieloogniskowe lub o wydłużonej ogniskowej, za pomocą których można skorygować wady wzroku. Ich toryczna wersja koryguje również astygmatyzm.
Po leczeniu zaćmy stosuj się do zaleceń, w tym przede wszystkim:
Ważną rolę w leczeniu zaćmy stanowią działania profilaktyczne. Choć mają one jedynie znaczenie wspomagające wobec leczenia operacyjnego, warto szybko wdrożyć je w życie. Proces powstawania schorzenia mogą spowolnić następujące działania: