-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Prawidłowe ciśnienie i puls u seniora
Opublikowany 21 września 2023 21:20 przez PawełA

Choroby układu krążeniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów. O ich rozwoju świadczą między innymi nieprawidłowe ciśnienie oraz puls. Ile powinny one wynosić u seniora? Zobacz normy oraz przyczyny i skutki nieprawidłowych parametrów ciśnienia i pulsu u osób starszych.

Ile powinno wynosić ciśnienie u seniora?

Ciśnieniem tętniczym krwi nazywa się siłę, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych – tętnic. Za przepływ krwi w tętnicach odpowiada serce, które przez swoje skurcze umożliwia jej transport do tkanek. Wyróżnia się dwa parametry ciśnienia, a dokładnie są to: - Ciśnienie skurczowe – odnosi się ono do siły pompowania krwi w trakcie skurczu, - Ciśnienie rozkurczowe – prezentuje siłę w tętnicach podczas rozkurczu. Do pomiaru ciśnienia krwi i pulsu wystarczy prosty ciśnieniomierz elektroniczny – można kupić go w aptekach,. Prawidłowe ciśnienie krwi u starszej osoby Normy ciśnienia krwi zmieniają się w zależności od wieku. U osoby dorosłej powinno ono wynosić 120-129/80-89 mmHg, przy czym w przypadku seniorów dopuszczalne są wyższe poziomy ciśnienia. Zgodnie z normami prawidłowe ciśnienie dla 50+ latka powinno wynosić około 129/85 mmHg, natomiast wtedy, gdy zbliża się on już do 60 lat, normą jest wartość 130/86 mmHg. W przypadku osób w wieku 60-64 lat ciśnienie tętnicze krwi powinno wynosić około 134/87 mmHg. Jakie ciśnienie w wieku 65+ lat będzie prawidłowe? To wartości na poziomie 135/88 mmHg. W starszym wieku, u osób powyżej 80 roku życia, jako prawidłowe ciśnienie uznaje się też to na poziomie do 140/90 mmHg. Gdy ciśnienie nie jest prawidłowe, mówimy o nadciśnieniu – jeśli jest wyższe, albo niedociśnieniu – jeśli jest niższe od normy.

Ile powinien wynosić puls u starszej osoby?

Oprócz ciśnienia tętniczego krwi duże znaczenie ma również parametr jak puls, inaczej tętno. Puls odnosi się do liczby uderzeń serca w ciągu minuty. Prawidłowy puls u seniora Zgodnie z normami prawidłowy puls u seniora powinien wynosić około 60-70 uderzeń w ciągu minuty. W przypadku, gdy puls jest zbyt niski, mowa o dolegliwości jak bradykardia, natomiast wtedy, gdy jest on za wysoki, jest to tachykardia.

Przyczyny nieprawidłowego ciśnienia i pulsu u seniorów

Na problemy z prawidłowym ciśnieniem i pulsem u osób starszych wpływa szereg czynników. Głównymi przyczynami są: - Nieodpowiednia dieta, - Nadwaga i otyłość, - Brak ruchu, - Stosowane leki, - Inne schorzenia, - Używki jak papierosy czy alkohol, - Czynniki genetyczne.

Jakie skutki ma nieprawidłowe ciśnienie krwi i puls u seniorów?

Nieodpowiednie ciśnienie krwi oraz puls mogą prowadzić do wielu groźnych schorzeń. Szczególnym zagrożeniem jest nadciśnienie, które sprzyja większemu ryzyku zawałów serca oraz udarów mózgu, a także niewydolności serca, miażdżycy, rozwarstwiania się aorty. U osób starszych częściej dochodzi również do hipotonii ortostatycznej, czyli do dolegliwości, w której ma miejsce szybki spadek ciśnienia krwi, na przykład podczas zmiany pozycji ciała. Sprzyjają jej również niewydolność serca, choroba Parkinsona, cukrzyca.

Leczenie nieprawidłowego poziomu ciśnienia krwi i pulsu u seniorów

W przypadku nieprawidłowych wartości ciśnienia krwi oraz pulsu zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia – lepszą dietę, aktywność fizyczną, picieodpowiedniej ilości wody. W przypadku osób ze zbyt niskim ciśnieniem można też zastosować większą ilość soli w diecie. Gdy zmiana stylu życia nie jest pomocna, stosowane są również leki regulujące poziom ciśnienia krwi. Pozwalają one na unormowanie ciśnienia tętniczego oraz pulsu, przy czym muszą być zażywane regularnie, aby utrzymać jego prawidłowe wartości.

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – normy:

Mimo że jako prawidłową i optymalną wartość ciśnienia przyjmuje się 120/80, to dopuszczalny jest pewien margines odstępstw u osób w różnym wieku. Prawidłowe ciśnienie krwi u osób starszych powyżej 65. roku życia oscyluje w granicach:

Z kolei u osób w wieku od 60 do 64 lat wartości te powinny wynosić:

Jak więc widać prawidłowe ciśnienie tętnicze u osób starszych w pewnym stopniu różni się od ogólnie przyjętych norm. Warto mieć to również na uwadze w przypadku diagnozowania nadciśnienia (140/90), które u seniorów znajduje się powyżej wartości maksymalnej.

1 comment

Komentarz 1 utworzony przez StanisławaR 22 września 2023 10:09

Wydaje się, że dużo wiemy jak należy postępować, co kontrolować ale rzadko to stosujemy.
Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu