Bóle stawów dłoni i bóle palców są często zgłaszaną dolegliwością. W wielu przypadkach towarzyszy im uporczywe drętwienie dłoni i mrowienie w palcach, co dla pacjenta jest bardzo uciążliwe. Ból stawów rąk najczęściej wynika ze zmian reumatycznych lub zwyrodnieniowych. Wymaga zastosowania leczenia obejmującego zabiegi rehabilitacyjne. Zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na ból dłoni w domu oraz specjalistyczną terapię fizjoterapeutyczną.
Do najczęstszych przyczyn bólu dłoni należy przeciążenie dłoni i palców, które stwierdza się częściej w wybranych grupach zawodowych (informatyków, kucharzy, fryzjerów, kosmetyczek, mechaników samochodowych). Czynnikiem sprzyjającym występowaniu bólu i ograniczenia ruchomości w stawach jest dodatkowo narażenie na niskie temperatury lub dużą wilgotność. W wielu przypadkach dyskomfort obejmuje nie tylko dłoń, ale pojawia się także ból nadgarstka.
Częstą przyczyną silnego bólu w stawach dłoni są zmiany o podłożu reumatycznym. W tym przypadku objawy nasilają się pod wpływem zmian pogodowych i pór roku. Czynniki reumatyczne powodują ból palców i całych dłoni (wszystkich jej stawów). Dolegliwości zmieniają się ponadto z różnym nasileniem w ciągu tego samego dnia. Bóle nasilają się rano, a pacjenci często skarżą się na tak zwaną sztywność poranną, która utrudnia im wykonywanie wielu podstawowych czynności.
U dużej części pacjentów bóle stawów rąk oraz ból dłoni i palców wywołują zmiany zwyrodnieniowe stawów, które są naturalnym procesem zachodzącym we wszystkich stawach, związanym z postępującym ich zużywaniem i degradacją wraz z wiekiem.
Najbardziej oczywistym źródłem dolegliwości są zmiany pourazowe, przeciążeniu, a nierzadko uszkodzeniu ścięgien mięśni dłoni lub licznych więzadeł łączących kości nadgarstka, dłoni i palców w spójną całość. Bólowi może towarzyszyć mrowienie rąk i drętwienie palców.
Sposób leczenia bólu dłoni musi być odpowiednio dobrany do czynnika wywołującego dolegliwości i objawy towarzyszące, wśród których często występuje drętwienie palców u rąk czy drętwienie dłoni na całej powierzchni.
Poza gimnastyką leczniczą można stosować wiele różnych zabiegów wspomagających z zakresu leczenia fizykalnego. Jakie są sposoby na bóle stawów rąk i dłoni?
Należy pamiętać, żeby dobrze zróżnicować dolegliwości, należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy ból palców dłoni i całej jej powierzchni trwa od dłuższego czasu, a zabiegi wykonywane w warunkach domowych nie przynoszą zmniejszenia dolegliwości.
Niezwykle istotne jest, aby w porę uchwycić szczególnie zmiany reumatyczne lub pourazowe, gdyż nieodpowiednio leczone lub nieleczone prowadzą do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.