-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Udar cieplny (udar słoneczny)
Opublikowany 12 lipca 2023 23:41 przez PawełA

Udar cieplny, określany inaczej porażeniem cieplnym, jest skutkiem przegrzania organizmu. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie głowy wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła (np. w przypadku zbyt intensywnego plażowania, w gorącej kąpieli, w gorącym, wilgotnym powietrzu itp.).

Czym jest udar słoneczny, cieplny?

Udar cieplny to reakcja organizmu na przegrzanie, które występuje gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła. W momencie, gdy temperatura wewnątrz ciała przekracza 40 stopni Celsjusza, dochodzi do zmian w komórkach i tkankach, chociaż z reguły na pierwszy plan zauważalne są objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Rozpoczyna się proces denaturacji białek i uszkodzenia fosfolipidów błon komórkowych. Udar cieplny jest szczególnie groźny u małych dzieci, u których nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji. Również osoby starsze oraz z dolegliwościami układu krążenia lub zażywające preparaty antyhistaminowe, neuroleptyki, są bardziej narażone.

Udar cieplny — zapobieganie

W zapobieganiu udarowi cieplnemu najważniejsze jest:

  1. w dni upalne i słoneczne noszenie lekkich i przewiewnych ubrań odpowiednich do warunków pracy,
  2. zapewnienie odpowiedniej (stałej) wentylacji przegrzanych pomieszczeń pracy,
  3. zaopatrzenie personelu, zwłaszcza pracującego w dni upalne lub w przegrzanej atmosferze, w dostateczną ilość chłodnej wody do picia,
  4. noszenie nakrycia głowy podczas pracy w warunkach dużego nasłonecznienia.

Inną postacią udaru cieplnego jest udar, który pojawia się wskutek wysiłku fizycznego wykonywanego w wysokiej temperaturze. Ten rodzaj udaru dotyka najczęściej osoby młode, które intensywnie uprawiają sport, a także żołnierzy. W odróżnieniu od klasycznego udaru występuje większe ryzyko wystąpienia rabdomiolizy i w konsekwencji ostrej niewydolności nerek.

Inną postacią udaru cieplnego jest udar, który pojawia się wskutek wysiłku fizycznego wykonywanego w wysokiej temperaturze. Ten rodzaj udaru dotyka najczęściej osoby młode, które intensywnie uprawiają sport, a także żołnierzy. W odróżnieniu od klasycznego udaru występuje większe ryzyko wystąpienia rabdomiolizy i w konsekwencji ostrej niewydolności nerek.

Wystąpieniu udaru cieplnego sprzyja nieodpowiednie ubranie (zbyt ciepłe i nieprzewiewne) oraz odwodnienie. Należy podkreślić, że wytrzymałość różnych osób na podwyższoną temperaturę jest różna, dlatego nie wszyscy pracujący w tych samych warunkach zapadają na udar cieplny.

Udar cieplny — objawy

Podczas porażenia cieplnego skóra twarzy w łagodniejszych przypadkach jest zaczerwieniona, w cięższych zaś blada. Pojawiają się obfite poty, chory odczuwa nudności i ogólne osłabienie, chód jego staje się chwiejny, niepewny, mowa niekiedy niewyraźna i bełkotliwa, przed oczyma pojawiają się mroczki.

W przypadku udaru cieplnego oprócz wyżej wspomnianych symptomów, występują:

  1. bardzo silne bóle i zawroty glowy
  2. gorączka
  3. dreszcze
  4. przyspieszone ttno
  5. niekiedy suchość skóry,
  6. zwiotczenie mięśni,
  7. ogólny niepokój,
  8. nudności, a nawet wymioty,
  9. często zaczerwienienie aż do oparzenia, rzadziej odsłoniętych części ciała.

Objawy te w zależności od stopnia nagrzania lub nasłonecznienia, mogą wykazywać różny stopień nasilenia.

Udar cieplny — postępowanie

Jak należy się zachować w przypadku wystąpienia udaru cieplnego?

  1. Pacjenta, który jest przytomny, należy odprowadzić, a nieprzytomnego wynieść do chłodnego, zacienionego i przewiewnego miejsca.
  2. Konieczne jest zapewnienie dostępu chłodnego powietrza do skóry przez rozluźnienie i rozpięcie ubrania oraz bielizny.
  3. Przy dużym osłabieniu należy pacjenta odpowiednio ułożyć w miejscu chłodnym i przewiewnym: gdy twarz jego jest zaczerwieniona — w pozycji półsiedzącej, natomiast gdy twarz jest blada — tak, aby głowa znajdowała się niżej od tułowia.
  4. Zaleca się stosowanie chłodnych okładów z wody lub lodu (zwłaszcza na głowę i klatkę piersiową).
  5. Przytomnym pacjentom zaleca się podawać: a) dużo chłodnych płynów do picia (często, w małych porcjach, najlepiej chłodną wodę z niewielką ilością soli), b) chłodną kawę lub herbatę.
  6. Bezwzględnie wezwać pomoc medyczną.
  7. W przypadku zatrzymania krążenia resuscytację krążeniowo-oddechową należy prowadzić do przyjazdu ratowników medycznych i/lub lekarza.

Najważniejsze jest jak najszybsze ochłodzenie chorego, aby zahamować szkodliwe działanie ciepła i zmniejszyć ryzyko potencjalnej śmierci. Dawniej osoby z udarem cieplnym chłodzono przy pomocy bardzo zimnej wody. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ zimna woda wywołuje dreszcze, a to z kolei zwiększa produkcję ciepła przez organizm. Dodatkowo zanurzenie w zimnej wodzie może doprowadzić do obkurczenia naczyń podskórnych, co w konsekwencji zaburza odbiór wewnętrznego ciepła przez skórę. Woda powinna być więc chłodniejsza, ale nie bardzo zimna.

1 comment

Komentarz 1 utworzony przez MałgorzataG 13 lipca 2023 17:27

Szczególnie seniorzy muszą uważać z korzystania przyjemności przebywania na słońcu.
Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu