Okres dojrzewania jagód rozpoczyna się już pod koniec czerwca i trwa zazwyczaj do połowy sierpnia. Szczyt sezonu przypada na lipiec - to właśnie wtedy najlepiej je zbierać, ponieważ są najsmaczniejsze i mają najwięcej wartości odżywczych.
Należy jednak pamiętać, by nie jeść owoców prosto z krzaka. Mogą się na nich znajdować różne zanieczyszczenia, bakterie i pasożyty. Do najniebezpieczniejszych należą larwy tasiemca bąblowcowego, które po dostaniu się do układu pokarmowego mogą wywołać bąblowicę. Aby tego uniknąć, owoce powinno się dokładnie umyć przed spożyciem.
Czarne jagody rosną na terenie całej Polski. Można je znaleźć w lasach mieszanych i iglastych (najczęściej świerkowych lub sosnowych), a także na torfowiskach i podleśnych polanach. Zazwyczaj krzewinki porastają duży teren, tworząc jagodowe połacie.
Warto ich szukać w miejscach, które są wolne od zanieczyszczeń - zbieranie lub kupowanie borówek przy ruchliwej drodze sprawi, że będzie w nich dużo szkodliwych substancji (w tym również metali ciężkich, takich jak ołów).
Samo zdrowie
Jagody zaliczane są do jednych z najzdrowszych owoców. W 100 gramach znajdziemy niewiele kalorii, za to mnóstwo białka, węglowodanów, potasu, wapnia, fosporu, magnezu, sodu, żelaza, cynku, kwasu foliowego oraz witam: A, C, E i witamin z grupy B. Działania lecznicze przypisuje się przede wszystkim antocyjanom obecnym w owocach. Świeże owoce mają właściwości rozluźniające przy zaparciach i jednocześnie przeciwbiegunkowe. Działają przeciwbakteryjnie, zapobiegają powstawaniu nowotworów i hamują ich rozwój, mają właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, stosowane są na schorzenia oczu i ich zmęczenie spowodowane zbyt długą pracą przy komputerze. Ponadto regulują poziom cukru we krwi i są polecane osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu.
O czym należy pamiętać, idąc do lasu na jagody?
Na własne potrzeby można zbierać je bez ograniczeń. Musimy jednak pamiętać, aby zbierać je z miejsc nieograniczonych stałym lub czasowym zakazem wstępu, najlepiej z dala od dróg. Jagody zbieramy ręcznie, bez użycia żadnych narzędzi. Trwa to dłużej, ale w ten sposób nie uszkodzimy roślin. Zbieracze jagód ponadto powinni pamiętać, żeby nie jeść ich przed umyciem – brudne owoce mogą być źródłem groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest bąblowica. Wywołują ją larwy tasiemców roznoszonych m. in. przez lisy. Po powrocie do domu trzeba pamiętać też o dokładnym sprawdzeniu, czy na naszym ciele nie ma kleszczy.
Dla własnego bezpieczeństwa powstrzymajmy się przed podjadaniem jagód w trakcie zbierania. Poczekajmy, aż będziemy w domu i dopiero po dokładnym opłukaniu owoców wodą cieszmy się ich wspaniałym smakiem.
Komentarz 1 utworzony przez MałgorzataG 15 czerwca 2023 20:40
Czarne jagody leśne to wspaniały smak, szczególnie jeśli sami nazbieramy w lesie