Co to jest kolagen? Jakie funkcje pełni w organizmie?
Kolagen jest rodzajem białka budującego tkankę łączną. Odgrywa on istotną rolę w organizmie człowieka – między innymi wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrząstek, wygląd i elastyczność skóry, odpowiednie jej nawilżenie, odbudowę, a także pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Organizm człowieka sam wytwarza i odbudowuje włókna kolagenowe. Z wiekiem proces ten jednak ulega zaburzeniu.
Według badań badań mniej więcej po 26 roku życia produkcja kolagenu zaczyna spadać. To właśnie zmniejszona ilość kolagenu w organizmie wpływa na kłopoty z poruszaniem się, problemy z kręgosłupem i stawami. Niedobór kolagenu negatywnie wpływa także na skórę – zanikają gruczoły potowe i łojowe, przez co skóra staje się sucha, mniej elastyczna, pojawiają się zmarszczki, przebarwienia czy cellulit.
Poziom kolagenu można zwiększyć nie tylko poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, czy suplementów diety. Duże znaczenie ma także stosowanie diety kolagenowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolagen w pożywieniu występuje w ilościach, które mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję tkanek. Do produktów bogatych w kolagen zalicza się:
Choć kolagen w jedzeniu tego typu może pozytywnie wpływać na organizm, spożywanie tych pokarmów w dużych ilościach jest jednak niewskazane – są to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości tłuszczu. Ich nadmiar w diecie może negatywnie wpływać na układ krążenia, powodować wysoki cholesterol, a także przyrost masy ciała.
Zamiast wprowadzać do codziennego żywienia duże ilości produktów zawierających w kolagen, a przy okazji niezdrowe tłuszcze, lepiej wprowadzić do jadłospisu żywność, która w naturalny sposób wesprze produkcję kolagenu. Należy wybierać pokarmy, które dostarczą związków, takich jak:
W diecie kolagenowej warto uwzględnić także pokarmy dostarczające koenzymu Q10, który opóźnia proces starzenia się skóry. Znajdziemy go np. w kiełkach pszenicy, rybach i roślinach strączkowych. Cenna jest także miedź obecna m.in. w ziarnach słonecznika i płatkach owsianych, siarka występująca w mięsie i jajach oraz kwasy tłuszczowe omega 3, których doskonałym źródłem są ryby i orzechy. Dodatkowo należy pamiętać o nawodnieniu organizmu – zbyt mała ilość płynów powoduje, że skóra jest nieodpowiednio nawilżona i mniej elastyczna. Należy zatem spożywać ok. 1,5–2 l wody, najlepiej mineralnej niegazowanej.
Jeśli jednak stwierdzimy – czy to poprzez badanie, czy na podstawie objawów, że grozi nam niedobór kolagenu – to co jest lepsze – kolagen w jedzeniu czy suplementacja kolagenu? W pierwszej kolejności warto zadbać o podaż kolagenu z dietą. Co zawiera dużo kolagenu? Są to przede wszystkim: