Gdzie są najstarsze drzewa w Polsce? Do jakich gatunków należą? Ogromne rośliny budzą respekt i podziw. Stanowią też lokalne atrakcje z chęcią oglądane przez turystów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Gdzie są najstarsze drzewa w Polsce? Nie ma jednego miejsca, które skupiałoby zdecydowaną większość najbardziej wiekowych drzew w Polsce. Prawdą jest jednak fakt, że bardzo wiele pięknych okazów można spotkać na Dolnym Śląsku . Wśród nich rekordowe Cisy z Henrykowa Lubańskiego.
Jak wyglądają najstarsze drzewa w Polsce? Gdzie rosną i po ile mają lat? Słynny Cis Henrykowski z Henrykowa Lubańskiego na Dolnym Śląsku jest najstarszym polskim drzewem liczącym sobie być może nawet 1272 lata. Rósł na tym ziemiach na długo przed tym, gdy książę plemienia Polan Mieszko przyjmował chrzest. Przez bardzo długi czas trwała walka o zdrowie, a nawet życie tego wspaniałego drzewa, które obumierało z powodu upałów i susz. Na szczęście obecnie znów się zieleni i jest w dobrej formie.
Usytuowany na prywatnej posesji Cis jest najstarszym drzewem w kraju od 1945 r. Chociaż prawdopodobnie został objęty ochroną już w XV w. wskutek prawa królewskiego wydanego przez Władysława Jagiełłę zakazującego wyrębu cisów, to pomnikiem przyrody został dopiero w 1992 r. Wcześniej niejednokrotnie cierpiał z powodu różnych wypadków losowych. W 1813 r. okazałe drzewo uszkodzili żołnierze. U schyłku II wojny światowej trafił w nie pocisk artyleryjski. Najbardziej niszcząca okazała się jednak być nawałnica, która w 1989 r. zniszczyła drugą odnogę cisu. Obecnie mierzy on 10,5 m i posiada obwód 425 cm.
Jak prezentuje się ranking najstarszych drzew w Polsce? W pierwszej 10 znajdą się:
Jak prezentuje się lista najstarszych drzew w Polsce bez dębów i cisów? Można na niej znaleźć:
Brak komentarzy.