Tytuł:
Zaparcia u osób starszych – domowe sposoby na zaparcia u seniorów
Opublikowany
4 listopada 2024 19:32 przez PawełA
Jak leczyć zaparcia u seniorów? Jakie są najlepsze domowe sposoby na zaparcia? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać sprawdzone wskazówki i porady, które pomogą rozwiązać ten problem.
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
U wielu osób bardzo pomocne, a czasem nawet w pełni wystarczające, mogą okazać się domowe sposoby na zaparcia. Są one stosunkowo proste do wprowadzenia, tanie i bezpieczne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie sposoby zadziałają u każdego w taki sam sposób. Jest to zależne od głównej przyczyny zaparć, stanu zdrowia, diety i stylu życia. Co więcej, niektóre działania, m.in. suplementacja lub wlewki doodbytnicze, mogą powodować skutki uboczne i przynosić negatywne konsekwencje, jeśli będą stosowane nieprawidłowo. Dlatego zawsze zacznij od konsultacji lekarskiej i omówienia różnorodnych metod, tak, aby podejmowane działania były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.
Jakie są najlepsze domowe sposoby na zaparcia u osób starszych?
- Bardzo ważna jest dieta dla seniora. Powinna być urozmaicona, dobrze zbilansowana oraz bogata w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i rytm wypróżnień. Jego głównym źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe oraz świeże warzywa i owoce. Niestety bardzo często stosowana jest dieta lekkostrawna dla seniora. Nie dostarcza ona odpowiednich ilości błonnika, jednak niekiedy jest niezbędna ze względu na inne problemy w obrębie przewodu pokarmowego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, aby uporać się z zaparciami, włącz do diety:
- Otręby pszenne i owsiane,
- Siemię lniane. Możesz przygotować kleik z całych lub mielonych ziaren,
- Suszone śliwki,
- Fermentowane produkty mleczne, np. kefiry, jogurty, maślanki,
- Owoce jagodowe,
- Zielone warzywa.
- Jeśli uwzględnienie większej ilości błonnika w diecie za pomocą konwencjonalnych produktów będzie problemem, możesz wspomóc się suplementami diety, np. błonnik, suplementy diety. Pamiętaj jednak, że aby błonnik spełnił swoje funkcje, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a nawet zwiększenie podaży płynów. W przeciwnym razie składnik może wręcz nasilać zaparcia. Co więcej, duże ilości błonnika utrudniają wchłanianie niektórych witamin, minerałów oraz leków.
Zaparcia u osób starszych to bardzo powszechna dolegliwość. Wiążą się ze zmianami wynikającymi z fizjologicznych procesów starzenia, dlatego zdarza się, że całkowite wyeliminowanie problemu jest trudne. Pomocne są zmiany w diecie i uwzględnienie produktów bogatych w błonnik, a także dbałość o nawodnienie. W ramach możliwości, pamiętaj o włączeniu umiarkowanej, regularnej aktywności fizycznej. Często poleca się również probiotyki i suplementy wspomagające przewód pokarmowy, jednak ich stosowanie zawsze omów z lekarzem.
Brak komentarzy.
Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu