-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Znani Polacy, którzy odeszli w tym roku
Opublikowany 1 listopada 2024 16:39 przez PawełA

Hanna Gucwińska (1932-2023)

Hanna Gucwińska zmarła 12 listopada 2023 roku w wieku 91 lat. Była zootechniczką znaną z kultowego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła z mężem Antonim Gucwińskim, długoletnim dyrektorem wrocławskiego zoo. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 rokiem była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.

Maciej Damięcki (1944-2023)

Maciej Damięcki zmarł 17 listopada 2023 roku w wieku 69 lat. Był aktorem filmowym i teatralnym znanym z występów w takich filmach, jak "Rozmowy kontrolowane", "Ludzie z pociągu", "Rzeczpospolita babska" czy "Ciało". Widzowie zapamiętali go również z ról w serialach "Stawka większa niż życie", "Chłopi", "Ekstradycja", "Plebania", "Bulionerzy" i "M jak Miłość".

Elżbieta Sommer (1936-2023)

Elżbieta Sommer odeszła 7 grudnia 2023 roku. Miała 87 lat. Jako prezenterka przez kilkadziesiąt lat przedstawiała prognozę pogody w Telewizji Polskiej, z którą związana była w latach 1957-2004. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Chmurkę". Jej pseudonim został uwieczniony w tekście przeboju "Stan pogody", w którym Anna Jurksztowicz śpiewa: "Może tak już dziś do Chmurki wysłać list".

Zofia Merle (1938-2023)

Zofia Merle zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 85 lat. Była aktorką związaną między innymi z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Komedia i Teatrem "Scena Prezentacje". Popularność przyniosły jej drugoplanowe role komediowe w produkcjach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy"). Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała też w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" i w "Klanie".

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (1951-2024)

1 stycznia 2024 roku, po długiej walce z chorobą, zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, polska lekarka, profesor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych zaangażowana w popularyzację wiedzy o zdrowym żywieniu. Szerszej publiczności profesor znana była za sprawą występów w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych, m.in. w "Wiem, co jem" w TVN Style, gdzie nazywano ją Profesor Zdrówko.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956-2024)

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 67 lat po walce z nowotworem. - To był człowiek, który przez całe lata dostawał cięgi za to, że sprzeciwiał się niesprawiedliwości i piętnował przejawy zła, także w instytucji, do której sam należał i którą sam reprezentował - wspominał duchownego Maciej Gutowski, autor cyklu reportaży "Bielmo".

Ewa Podleś (1952-2024)  

Po ciężkiej chorobie, 19 stycznia 2024 roku, zmarła Ewa Podleś. W trakcie kilkudziesięcioletniej kariery ceniona śpiewaczka operowa miała okazję występować na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Śpiewała m.in. w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu - kontraltem.  

Maria Chwalibóg (1933-2024)  

Maria Chwalibóg, aktorka filmowa i teatralna, zmarła 15 marca 2024 r. W pamięci widzów zapisała się m.in. za sprawą występów w filmach "Kobieta samotna", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Carte blanche". Zagrała również w "Matce Joannie od Aniołów", "Brunecie wieczorową porą", "07 zgłoś się" i "Plebanii". Występowała na deskach teatrów w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Łodzi i Warszawie. Chętnie grała też w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i spektaklach Teatru Telewizji. Prywatnie Chwalibóg była żoną aktora Marka Bargiełowskiego, który zmarł w 2016 roku. 

Ernest Bryll (1935-2024)

17 marca zmarł Ernest Bryll. Miał 89 lat. W ciągu całego życia podejmował się wielu zajęć. Był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, tłumaczem, krytykiem filmowy, dziennikarzem i dyplomatą. Największą rozpoznawalność i estymę przynosiły mu wiersze. Zadebiutował w 1958 roku utworem "Wigilie wariata". Łącznie opublikował prawie 40 tomów, w tym "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie" i "Adwent". Mimo że nie było to jego zamiarem, Bryll stał się też autorem tekstów kilku popularnych piosenek, m.in. "Psalmu stojących w kolejce", który stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980-81. Jego utwory śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys i Jerzy Połomski. Jego teksty wykonywali również Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslovitz. 

Stanisława Ryster (1942-2024)

Stanisława Ryster zmarła pod koniec marca w wieku 81 lat. Była legendarną prezenterką telewizyjną, znaną z teleturnieju "Wielka gra", który prowadziła przez ponad 30 lat. - Mama żyła po swojemu i żyła tak, jak chciała. Była samodzielna, samowystarczalna - mówiła podczas ceremonii pogrzebowej jej córka Marta.

Zofia Kucówna (1933-2024)

Zofia Kucówna zmarła 6 kwietnia w wieku 90 lat. Była aktorką, pedagożką i pisarką. Znana była m.in. z ról w filmach "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego i "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego, a także z seriali "Egzamin z życia" i "Dom nad rozlewiskiem". Występowała również w teatrach oraz znana była jako wykonawczyni piosenek m.in. z Kabaretu Starszych Panów i Agnieszki Osieckiej.

Prof. Jadwiga Staniszkis (1942-2024)

Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka - zmarła 15 kwietnia w wieku 81 lat. W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. kwestiami związanymi z transformacją, teorią realnego socjalizmu, instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku i globalizacją.

Związana była z opozycją demokratyczną w PRL, m.in. jako ekspert Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po zawarciu Porozumień Sierpniowych - jako doradca Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.

Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024)

Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja. Kompozytor odszedł w wieku 71 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Był autorem muzyki do takich filmów, jak między innymi "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Aż po grób" Aarona Schneidera, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona czy "Marzyciel" Marca Forstera. Za kompozycję do ostatniego z nich został uhonorowany Oscarem.  

Janusz Rewiński (1949-2024)

Janusz Rewiński zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Był aktorem teatralnym i gwiazdą sceny kabaretowej, ale największą popularność przyniosły mu filmy i seriale,. m.in. rola Edwarda Nowaka w serialu "Tygrysy Europy" oraz najsłynniejsza - gangstera Stefana "Siary" Siarzewskiego w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch" Juliusza Machulskiego (1997 i 1999). 

Marzena Kipiel-Sztuka (1965-2024)

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła 9 czerwca 2024 roku w wieku 58 lat. Aktorka miała w dorobku role w wielu spektaklach teatralnych, filmach i serialach, widzowie najlepiej zapamiętali ją jednak z roli Haliny Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich".

Tadeusz Woźniak (1947-2024)  

Tadeusz Woźniak, kompozytor, wokalista, autor muzyki filmowej i teatralnej, twórca spektakli muzycznych i musicali, zmarł na początku lipca. W historii polskiej muzyki najsilniej zapisał się za sprawą utworu "Zegarmistrz światła". Był także wykonawcą hitów takich, jak "Smak i zapach pomarańczy", "To będzie syn" czy "Mamela". Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Wojciech Malajkat

Jerzy Stuhr (1947-2024)  

9 lipca zmarł Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów swojego pokolenia. Karierę rozpoczynał na deskach Starego Teatru w Krakowie. Tam grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego czy Jerzego Grzegorzewskiego. Pierwszą główną rolę w filmie zagrał w "Spokoju" Krzysztofa Kieślowskiego. Później przyszły role w "Wodzireju" Feliksa Falka, "Amatorze" i "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Seksmisji" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego.  

Bogumiła Wander (1943-2024)  

30 lipca, w wieku 80 lat, zmarła Bogumiła Wander, niezapomniana spikerka, prezenterka i konferansjerka Telewizji Polskiej. Karierę zaczęła jeszcze w latach 60., po wygraniu zorganizowanego przez łódzką telewizję konkursu. Szybko okazało się, że kamera ją kocha i widzowie również. 

Rena Rolska (1932-2024)

Rena Rolska (właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys) odeszła 27 sierpnia 2024 roku w wieku 92 lat. Była piosenkarką i aktorką estradową, szczególnie popularną w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Miała w repertuarze takie przeboje, jak "Złoty pierścionek", "Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy", "Jak to dziewczyna", "Nie oczekuję dziś nikogo".

Felicjan Andrzejczak (1948-2024)

Felicjan Andrzejczak zmarł we wrześniu w wieku 76 lat. Był muzykiem i wokalistą Budki Suflera. W zespole śpiewał krótko, bo niecały rok (1982-1983), ale - jak podkreślono na oficjalnej stronie Budki - "jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym gigaprzebojem 'Jolka, Jolka pamiętasz'. A także - w nieco mniejszym stopniu - z 'Czasem ołowiu' i 'Nocą komety'".

Jadwiga Barańska (1935-2024)

Wybitna aktorka Jadwiga Barańska zmarła 25 października, zaledwie cztery dni po swoich 89. urodzinach. Wystąpiła w takich filmach, jak "Trędowata", "Hrabina Cosel", "Chopin. Pragnienie miłości" oraz "Noce i dnie". Rola w tym ostatnim przyniosła jej nagrodę na Berlinale w 1976 roku. W tym samym roku "Noce i dnie" zostały nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Elżbieta Zającówna (1958-2024)

Elżbieta Zającówna zmarła 29 października w wieku 66 lat. "Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem żegnamy naszą koleżankę Elżbietę Zającównę, członkinię ZASP-u, absolwentkę krakowskiej PWST. W jednym z wywiadów powiedziała: »Uwielbiam się śmiać, uwielbiam wesołych ludzi. Tak właśnie chcę żyć…«. I taką Cię zapamiętamy. Żegnaj Elu!" - przekazał ZASP w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych.

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu