Hanna Gucwińska zmarła 12 listopada 2023 roku w wieku 91 lat. Była zootechniczką znaną z kultowego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła z mężem Antonim Gucwińskim, długoletnim dyrektorem wrocławskiego zoo. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 rokiem była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.
Maciej Damięcki zmarł 17 listopada 2023 roku w wieku 69 lat. Był aktorem filmowym i teatralnym znanym z występów w takich filmach, jak "Rozmowy kontrolowane", "Ludzie z pociągu", "Rzeczpospolita babska" czy "Ciało". Widzowie zapamiętali go również z ról w serialach "Stawka większa niż życie", "Chłopi", "Ekstradycja", "Plebania", "Bulionerzy" i "M jak Miłość".
Elżbieta Sommer odeszła 7 grudnia 2023 roku. Miała 87 lat. Jako prezenterka przez kilkadziesiąt lat przedstawiała prognozę pogody w Telewizji Polskiej, z którą związana była w latach 1957-2004. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Chmurkę". Jej pseudonim został uwieczniony w tekście przeboju "Stan pogody", w którym Anna Jurksztowicz śpiewa: "Może tak już dziś do Chmurki wysłać list".
Zofia Merle zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 85 lat. Była aktorką związaną między innymi z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Komedia i Teatrem "Scena Prezentacje". Popularność przyniosły jej drugoplanowe role komediowe w produkcjach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy"). Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała też w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" i w "Klanie".
1 stycznia 2024 roku, po długiej walce z chorobą, zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, polska lekarka, profesor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych zaangażowana w popularyzację wiedzy o zdrowym żywieniu. Szerszej publiczności profesor znana była za sprawą występów w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych, m.in. w "Wiem, co jem" w TVN Style, gdzie nazywano ją Profesor Zdrówko.
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 67 lat po walce z nowotworem. - To był człowiek, który przez całe lata dostawał cięgi za to, że sprzeciwiał się niesprawiedliwości i piętnował przejawy zła, także w instytucji, do której sam należał i którą sam reprezentował - wspominał duchownego Maciej Gutowski, autor cyklu reportaży "Bielmo".
Po ciężkiej chorobie, 19 stycznia 2024 roku, zmarła Ewa Podleś. W trakcie kilkudziesięcioletniej kariery ceniona śpiewaczka operowa miała okazję występować na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Śpiewała m.in. w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu - kontraltem.
Maria Chwalibóg, aktorka filmowa i teatralna, zmarła 15 marca 2024 r. W pamięci widzów zapisała się m.in. za sprawą występów w filmach "Kobieta samotna", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Carte blanche". Zagrała również w "Matce Joannie od Aniołów", "Brunecie wieczorową porą", "07 zgłoś się" i "Plebanii". Występowała na deskach teatrów w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Łodzi i Warszawie. Chętnie grała też w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i spektaklach Teatru Telewizji. Prywatnie Chwalibóg była żoną aktora Marka Bargiełowskiego, który zmarł w 2016 roku.
17 marca zmarł Ernest Bryll. Miał 89 lat. W ciągu całego życia podejmował się wielu zajęć. Był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, tłumaczem, krytykiem filmowy, dziennikarzem i dyplomatą. Największą rozpoznawalność i estymę przynosiły mu wiersze. Zadebiutował w 1958 roku utworem "Wigilie wariata". Łącznie opublikował prawie 40 tomów, w tym "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie" i "Adwent". Mimo że nie było to jego zamiarem, Bryll stał się też autorem tekstów kilku popularnych piosenek, m.in. "Psalmu stojących w kolejce", który stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980-81. Jego utwory śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys i Jerzy Połomski. Jego teksty wykonywali również Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslovitz.
Stanisława Ryster zmarła pod koniec marca w wieku 81 lat. Była legendarną prezenterką telewizyjną, znaną z teleturnieju "Wielka gra", który prowadziła przez ponad 30 lat. - Mama żyła po swojemu i żyła tak, jak chciała. Była samodzielna, samowystarczalna - mówiła podczas ceremonii pogrzebowej jej córka Marta.
Zofia Kucówna zmarła 6 kwietnia w wieku 90 lat. Była aktorką, pedagożką i pisarką. Znana była m.in. z ról w filmach "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego i "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego, a także z seriali "Egzamin z życia" i "Dom nad rozlewiskiem". Występowała również w teatrach oraz znana była jako wykonawczyni piosenek m.in. z Kabaretu Starszych Panów i Agnieszki Osieckiej.
Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka - zmarła 15 kwietnia w wieku 81 lat. W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. kwestiami związanymi z transformacją, teorią realnego socjalizmu, instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku i globalizacją.
Związana była z opozycją demokratyczną w PRL, m.in. jako ekspert Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po zawarciu Porozumień Sierpniowych - jako doradca Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.
Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja. Kompozytor odszedł w wieku 71 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Był autorem muzyki do takich filmów, jak między innymi "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Aż po grób" Aarona Schneidera, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona czy "Marzyciel" Marca Forstera. Za kompozycję do ostatniego z nich został uhonorowany Oscarem.
Janusz Rewiński zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Był aktorem teatralnym i gwiazdą sceny kabaretowej, ale największą popularność przyniosły mu filmy i seriale,. m.in. rola Edwarda Nowaka w serialu "Tygrysy Europy" oraz najsłynniejsza - gangstera Stefana "Siary" Siarzewskiego w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch" Juliusza Machulskiego (1997 i 1999).
Marzena Kipiel-Sztuka zmarła 9 czerwca 2024 roku w wieku 58 lat. Aktorka miała w dorobku role w wielu spektaklach teatralnych, filmach i serialach, widzowie najlepiej zapamiętali ją jednak z roli Haliny Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich".
Tadeusz Woźniak, kompozytor, wokalista, autor muzyki filmowej i teatralnej, twórca spektakli muzycznych i musicali, zmarł na początku lipca. W historii polskiej muzyki najsilniej zapisał się za sprawą utworu "Zegarmistrz światła". Był także wykonawcą hitów takich, jak "Smak i zapach pomarańczy", "To będzie syn" czy "Mamela". Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Wojciech Malajkat
9 lipca zmarł Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów swojego pokolenia. Karierę rozpoczynał na deskach Starego Teatru w Krakowie. Tam grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego czy Jerzego Grzegorzewskiego. Pierwszą główną rolę w filmie zagrał w "Spokoju" Krzysztofa Kieślowskiego. Później przyszły role w "Wodzireju" Feliksa Falka, "Amatorze" i "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Seksmisji" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego.
30 lipca, w wieku 80 lat, zmarła Bogumiła Wander, niezapomniana spikerka, prezenterka i konferansjerka Telewizji Polskiej. Karierę zaczęła jeszcze w latach 60., po wygraniu zorganizowanego przez łódzką telewizję konkursu. Szybko okazało się, że kamera ją kocha i widzowie również.
Rena Rolska (właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys) odeszła 27 sierpnia 2024 roku w wieku 92 lat. Była piosenkarką i aktorką estradową, szczególnie popularną w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Miała w repertuarze takie przeboje, jak "Złoty pierścionek", "Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy", "Jak to dziewczyna", "Nie oczekuję dziś nikogo".
Felicjan Andrzejczak zmarł we wrześniu w wieku 76 lat. Był muzykiem i wokalistą Budki Suflera. W zespole śpiewał krótko, bo niecały rok (1982-1983), ale - jak podkreślono na oficjalnej stronie Budki - "jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym gigaprzebojem 'Jolka, Jolka pamiętasz'. A także - w nieco mniejszym stopniu - z 'Czasem ołowiu' i 'Nocą komety'".
Wybitna aktorka Jadwiga Barańska zmarła 25 października, zaledwie cztery dni po swoich 89. urodzinach. Wystąpiła w takich filmach, jak "Trędowata", "Hrabina Cosel", "Chopin. Pragnienie miłości" oraz "Noce i dnie". Rola w tym ostatnim przyniosła jej nagrodę na Berlinale w 1976 roku. W tym samym roku "Noce i dnie" zostały nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Elżbieta Zającówna zmarła 29 października w wieku 66 lat. "Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem żegnamy naszą koleżankę Elżbietę Zającównę, członkinię ZASP-u, absolwentkę krakowskiej PWST. W jednym z wywiadów powiedziała: »Uwielbiam się śmiać, uwielbiam wesołych ludzi. Tak właśnie chcę żyć…«. I taką Cię zapamiętamy. Żegnaj Elu!" - przekazał ZASP w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych.
Brak komentarzy.