-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Cała prawda o kawie w kapsułkach
Opublikowany 29 września 2024 23:58 przez PawełA

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa? A czy kawa kapsułkowa może równać się ze świeżo mieloną? No i czy kawa w kapsułkach jest dużo droższa od tradycyjnej?

No dobrze, przyznawać się, kto lubi pójść na skróty? Macie nowy projekt w pracy – pewnie da się oprzeć go na danych opracowanych w ubiegłym roku, prawda Lektura w szkole – od czego są opracowania😉 Świeżo założony trawnik na osiedlu? Chodźmy na skos, bo bliżej🤷‍♂️

Wszyscy lubimy ułatwiać sobie życie. Szukanie dróg na skróty czasem wychodzi nam na dobre, czasem efekt nie jest najlepszy. Tak samo jest z kawą. W natłoku spraw, w pośpiechu szukamy rozwiązań szybszych, prostszych, bo kto ma dziś czas na celebrowanie drobnych przyjemności☹ (Mam nadzieję, że Was to nie dotyczy). Czasem więc wybieramy wygodę. W odniesieniu do kawy mam na myśli Czarną Damę zamkniętą w kapsułkach (brr… jak to brzmi niedobrze☹)

Dlatego dziś opowiem Wam o kawie w kapsułkach. Czy jest dobra? Czy jest zdrowa? Na co zwrócić uwagę kupując ten rodzaj kawy? Zapraszam!

Czym jest kawa w kapsułkach?

Kawa w kapsułkach to nic innego jak zmielone ziarna kawowca zamknięte w hermetycznych, małych, cylindrycznych opakowaniach. Jedna kapsułka to jedna porcja, czyli około 5-7 gramów zmielonej kawy. W sklepach znajdziecie zarówno kapsułki oferowane przez uznanych, renomowanych producentów, jak również zamienniki mniej znanych firm.

Gama smaków i aromatów kaw kapsułkowych jest bardzo szeroka – zamknąć w takim pojemniczku można każdą kawę jednorodną, każdą mieszankę oraz dowolnie dobrany dodatek. W kapsułce może być kawa smakowa, aromat, cukier, czekolada, mleko w proszku itd.

Najpopularniejsze rodzaje kapsułek to z kawą to:

Jak zrobić kawę w kapsułkach?

To jest temat banalnie prosty. Gdy masz ochotę na kawę, sięgasz po kapsułkę, wkładasz ją do ekspresu, wciskasz guzik, podstawiasz ulubiony kubek lub filiżankę i już. Prościej już się chyba nie da. Prostota i wygoda, a także krótki czas przygotowania kawy z kapsułki główne powody, dla których ten rodzaj parzenia jest wciąż popularny.

Prostota prostotą, ale wiecie, jak to działa? Zastanawialiście się może, co dzieje się z kapsułką po włożeniu jej do ekspresu? Pokazuję i objaśniam😉

A więc wkładacie kapsułkę i wciskacie przycisk. Następnie igła ekspresu przebija wieczko kapsułki, a do jej wnętrza ekspres wtłacza wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Tu ciekawostka: różne rodzaje kaw wymagają różnych wielkości ciśnienia. Naprawdę! Producenci zapewniają, że w kapsułkach znajdują się specjalne systemy, które zapewniają właściwe ciśnienie do przygotowania danego rodzaju naparu – czy to espresso, czy kawa z mlekiem😊 Niesamowite, prawda?

No więc gorąca woda pod ciśnieniem wpada do kapsułki, gdzie plastikowy krążek przebija aluminiową folię i dozuje odpowiednie ciśnienie. Następnie napój jest filtrowany przy wykorzystaniu bibułki filtracyjnej znajdującej się na dole kapsułki, co zapobiega przedostaniu się fusów do filiżanki. Woda wydobywa ze zmielonej kawy jej smak i aromat, który po chwili trafia do Waszej filiżanki. I gotowe!

Jak dobrać kapsułki?

W każdej prostocie znajdzie się minus. W przypadku kawy w kapsułkach, pomimo całego arsenału smaków i dodatków, jest ona mniej uniwersalna niż kawa ziarnista, a nawet mielona, ale sprzedawana w dużych opakowaniach. Dwie ostatnie możecie zaparzyć z użyciem wielu metod tradycyjnych i alternatywnych, jednak z kapsułkami tego nie zrobicie. Tu w grę wchodzi jedynie ekspres na kapsułki, igła itd. – zasadę działania już znacie.

Dobierając kapsułki musicie pamiętać o tym, jaki ekspres macie w domu. Firmy produkujące kapsułki stosują w nich różne systemy, ponadto kapsułki różnią się rozmiarem czy innymi detalami, co sprawia, że nie każda będzie pasować do Waszego urządzenia. Zanim kupicie kapsułki, sprawdźcie ich kompatybilność z ekspresem. Oczywiście możecie sięgnąć po kapsułki oferowane prze tą samą firmę, która wyprodukowała ekspres, ale możecie również zaopatrzyć się zamienniki.

Krótka ściągawka dotycząca dopasowania wygląda tak:

Informacje dotyczące kompatybilności z ekspresami podawane są na opakowaniach kapsułek lub w ich opisie (jeśli zakupy są wykonywane w sklepie online).

Kawa w kapsułkach jest droższa

Mówiąc o dobieraniu kapsułek do ekspresów i zamiennikach warto wspomnieć o cenach kawy w kapsułkach. Te zależeć będą od kilku czynników:

Przeciętny koszt jednej kapsułki to około 1,50-2,00 zł (dotyczy to kaw czarnych). Kapsułki mleczne to z kolei wyższe ceny. Patrząc na powyższe stawki cenowe (zarówno, jeśli chodzi o kawy czarne, jak i mleczne), nietrudno wyliczyć, że kawa w kapsułkach wcale nie wyjdzie nas tanio! Przykładowo, jeżeli masz w zwyczaju pić 2-3 filiżanki kawy dziennie to koszty miesięczne, z jakimi musisz się liczyć za zakup kapsułek kawowych wynoszą mniej więcej 90-180 złotych.

Stojąc więc przed sklepową półką przeliczcie sobie cenę przez ilość kapsułek w opakowaniu, by mieć świadomość, ile kosztować Was będzie jedna kawa. Wart szukać promocji, zniżek i okazji. Nie zaszkodzi też jeszcze przed zakupem ekspresu sprawdzić jaki jest koszt kapsułek do niego. Zastanówcie się dwa razu zanim skusicie się na promocję: ekspres + 100 darmowych kapsułek. Wypijając dwie kawy dziennie po półtorej miesiąca będziecie musieli pójść na zakupy i wówczas możecie być niemile zaskoczeni ceną kapsułek.

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa?

Zanim przejdziemy do tradycyjnej „polecajki”, pomówmy o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii – zdrowiu. Możecie spotkać opinię, że kawa z kapsułkach jest niezdrowa czy wręcz niebezpieczna dla naszego zdrowia. To nieprawda, ale…

Podczas próżniowego pakowania żywności, w tym kawy, powstaje furan. Jest to związek toksyczny i przy większym spożyciu (np. kilkanaście filiżanek kawy z kapsułki dziennie) może być on szkodliwy dla organizmu kawosza. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy bowiem odczekać ok. 1 -2 minuty po zaparzeniu kawy, by furan się ulotnił, a napar był bezpieczny. Najnowsze doniesienia naukowców są takie, że ten aspekt kawy w kapsułach nam nie zagraża😊

Jedna z marek kawowych oferująca również Czarną Damę w kapsułkach twierdz wręcz, że jedyna chemia, jaka się pojawi podczas przygotowywania i spożywania takiego naparu, to ta między Wami — gdy poczęstujesz nią przyjaciół😊

Wątpliwości można mieć natomiast co do dodatków, które znajdują się w części kaw kapsułkowych. Cukier to tzw. biała śmierć, z którą obcujemy na co dzień. Ale są jeszcze armaty oraz mleko w proszku (przetworzone, poza tym kawa z dodatkiem mleka traci część swoich zdrowotnych właściwości - dotyczy to każdej kawy, nie tylko kawy w kapsułkach).

Z drugiej strony jednak producenci zapewniają, że do kapsułek trafia wysokiej jakości kawa. Mieszanki mają być komponowane przez doświadczonych baristów, którzy dobierają rodzaje kaw, a także ustalają ich proporcje. Ziarna kawy, zanim trafią do kapsułki, są selekcjonowane z najwyższą starannością, suszone na słońcu, a następnie poddawane procesowi palenia. W zależności od rodzaju kawy podczas palenia wykorzystuje się różne temperatury. Dzięki temu można uzyskać zróżnicowane smaki i aromaty. Najlepsze jest to, co naturalne, dlatego w kapsułce dostajesz 100% kawy, 0% chemicznych dodatków- twierdzą. A same kapsułki są hermetycznie zamknięte, dzięki czemu kawa ma być zabezpieczona przez wietrzeniem.

Najlepsza kawa w kapsułkach – ranking 2022

Kawa kawie nierówna, prawda? Ta sama zasada dotyczy kaw w kapsułkach. Są na rynku kawy wysokiej jakości, jak i mieszanki wątpliwego pochodzenia. Przeciwnicy kaw kapsułkowych twierdzą np. że nie można być pewnym co do tego, jaki produkt znajduje się wewnątrz opakowania.

Jeśli jednak mam Wam pomóc w wyborze, to najlepiej będzie, gdy odwołam się do doświadczeń innych kawoszy. Nie ma gwarancji, że będzie to top topów, ale przynajmniej w poniższym zestawieniu zaobserwujcie pewien trend. A więc jakie kawy w kapsułkach są dziś najpopularniejsze? Po co najchętniej sięgają klienci? Jednym z najważniejszych elementów wpływających na ich wybór jest marka producenta. Marka utożsamiana jest z jakością.

Na liście znalazły się:

Tchibo – kapsułki i ekspresy Tchibo są bardzo popularne wśród klientów w Polsce. Cenione są za jakość i cenę, a dokładniej połączenie tych dwóch cech. Z ekspresami Tchibo kompatybilne są też kapsułki Cafissimo

Nescafe – Nescafe kojarzone jest bardzo mocno z kawą rozpuszczalną, ale w jej ofercie znajduje się zarówno kawa ziarnista, jak i kapsułkowa. Nescafe Dolce Gusto pasują do ekspresów Nescafe Krups Dolce Gusto. Na rynku dostępne są też tańsze zamienniki

Belmoca – to producent ekspresów, kawy tradycyjnej oraz tej w kapsułkach. Balmoca nie ma tak mocnej pozycji na rynku jak dwie wcześniejsze firmy, ale zdecydowanie jest godna uwagi

Tassimo – tu mamy do czynienia ze specjalistą. Tassimo produkuje bowiem kapsułki do ekspresów. Zarówno tych od Boscha, jak i od Jacobs. W ofercie marki znajdziecie także gorącą czekoladę Tassimo Milka

Nespresso – to marka, której nie trzeba przedstawiać. Znamy jej kawy i ekspresy. Poznajmy także kapsułki – kofeinowe i bez, waniliowe, karmelowe itd.

Kawa w kapsułkach czy kawa tradycyjna?

Na koniec możemy spróbować odpowiedzieć sobie na jasno postawione pytanie: czy lepsza jest kawa w kapsułkach czy kawa tradycyjna?

Pozwoliłem sobie zebrać w kilku punktach najważniejsze cechy obu. Wstrzymajcie się z odpowiedzią i zerknijcie😊

Kawa w kapsułkach:

wygodna – ekspres kapsułkowy jest bardzo łatwy w użytkowaniu

dobre walory smakowe ze względu na sposób przechowywania – każda porcja jest hermetycznie zamknięta, co chroni jej aromat

bardzo duży wybór – do każdego ekspresu dostępnych jest wiele kapsułek oryginalnych, jak również zamienników

kompatybilna wyłącznie z ekspresem na kapsułki

zwykle jest droższa niż kawa mielona lub ziarnista tej samej jakości

mało ekologiczna – każda porcja kawy tego typu pakowana jest w plastikową kapsułkę. Są już dostępne kapsułki biodegradowalne, ale wciąż jest to opcja kosztowna i trudniej dostępna

Kawa tradycyjna:

parzyć można ją w niemal dowolny sposób

jej cena jest zwykle niższa niż kawy w kapsułkach

daje duży wybór: kawy mielone, ziarniste, palone w różnym stopniu, bezkofeinowe, jakości speciality, smakowe, z różnych zakątków świata i różnych marek

bardziej ekologiczna – po zaparzeniu zostają wyłącznie fusy (które można wykorzystać na wiele sposobów – macie o tym tekst na naszym blogu😉) lub ewentualnie również filtr, jeśli kawa jest parzona przelewowo

wygoda użytkowania zależy od sposobu parzenia

może ulec zwietrzeniu, jeśli będzie przechowywana w nieodpowiedni sposób, a szczególnie po otwarciu opakowania

Mógłbym tu upierać się, że tylko kawa ziarnista, świeżo zmielona, zaparzona we właściwy, dostosowany do rodzaju kawy i naszych preferencji sposób d nam pełnię satysfakcji, ale daleki jestem od bycia kawowym „terrorystą”. Znacie mnie i wiecie, że zachęcam do próbowania różnych rzeczy i samodzielnego podejmowania decyzji. Na pewno kawa w kapsułkach ma swoje zalety. Ma też wady, o których Wam wspomniałem. Spróbujcie, sprawdźcie co Wam pasuje bardziej. A może zdecydujecie się korzystać z dobrodziejstw kawy tradycyjnej nie rezygnując z kapsułek lub odwrotnie😊

Źródło: https://coffeecave.pl/blog/cala-prawda-o-kawie-w-kapsulkach

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu