Do najważniejszych informacji wynikających z przepisów, które trzeba poznać rozważając taką opcję, należy fakt, że własność nieruchomości zostaje przeniesiona w chwili podpisania umowy. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest to, że w kodeksie cywilnym zostało jasno określone, że umowę o dożywocie może rozwiązać sąd – tylko w wyjątkowych przypadkach. Te fakty oznaczają, że umowa o dożywocie wiąże strony w sposób bardzo ścisły z nieruchomością będącą przedmiotem umowy. Komplikuje to sprzedaż nieruchomości w przyszłości, nawet jeżeli obie strony zgodnie zechcą ją sprzedać, ponieważ będzie ona obciążona dożywociem. Trzeba pamiętać także, że może być duży problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, jeśli zabezpieczeniem ma być nieruchomość obciążona dożywociem.
W księdze wieczystej danej nieruchomości powinien znaleźć się zapis o tym, że jest ona obciążona dożywociem, nie ma jednak takiego obowiązku! To jest bardzo istotne w sytuacji, kiedy taka nieruchomość ma zostać sprzedana. Potencjalny kupujący koniecznie powinien zapoznać się nie tylko z księgą wieczystą nieruchomości. Musi także poprosić właściciela o okazanie aktu notarialnego, na mocy którego stał się on właścicielem nieruchomości. Takim aktem może więc być właśnie umowa o dożywocie. Wówczas kupujący na pewno dowie się o tym, że nieruchomość jest w taki sposób obciążona. Jeżeli zdecyduje się on na jej zakup, w tym momencie to on stanie się stroną umowy o dożywocie – w miejsce dotychczasowego właściciela nieruchomości.
Umowa o dożywocie nie wygasa w związku ze zbyciem nieruchomości, której dotyczy. Nie ma również takiej możliwości, że dożywotnik po prostu zrzeknie się prawa dożywocia i uwolni nieruchomość od obciążenia. Jedynym wyjątkiem jest zapis zawarty w art. 914, który stanowi o tym, że jeżeli nieruchomość została sprzedana, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę. Takie żądanie jest jednak przywilejem wyłącznie dożywotnika, a nie nowego nabywcy nieruchomości.
Brak komentarzy.