-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Jak działa teleopieka?
Opublikowany 19 lipca 2024 12:08 przez PawełA

Medycyna w nowoczesnym świecie

Telemedycyna stała się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów ochrony zdrowia [1]. Dodatkowo pandemia, która pojawiła się w 2020 roku, przyspieszyła wprowadzanie nowoczesnych technologii i rozwiązań do polskich gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali. Wykorzystanie telemedycyny w 2021 roku wzrosło aż 38-krotnie, a pacjenci państw należących do Unii Europejskiej mają dostęp do ponad 350 tysięcy aplikacji pomagających dbać o zdrowie [2]. Dziś możemy umówić się przez Internet na telekonsultację z lekarzem, podczas której otrzymamy e-receptę czy e-skierowanie.

Telemedycyna to także monitorowanie stanu zdrowia pacjentów w ich domach, czyli teleopieka. Ta forma wsparcia seniorów jest już popularna w państwach takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Norwegia. Z teleopieki w Wielkiej Brytanii, dzięki zaangażowaniu sektorów prywatnego, publicznego oraz pozarządowego, w 2018 roku skorzystało ok. 1,7 mln osób [3]. Brytyjska Ustawa o Opiece Społecznej z 2013 roku rekomenduje także zapewnienie opieki seniorom w miejscu ich zamieszkania. Norwegia podjęła pierwsze próby wprowadzenia teleopieki już w latach 90., a obecnie wdrażana jest głównie za pośrednictwem administracji publicznej. Z kolei Niemcy mają 21% obrotów na rynku teleopieki i e-zdrowia, co daje temu państwu drugie miejsce (zaraz po Wielkiej Brytanii).

W Polsce systemy monitorujące zdrowie seniorów stają się coraz bardziej popularne, a ich zastosowanie zalecane jest przez instytuty badawcze, m.in. podległe Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej. Teleopiekę wskazuje się jako podstawową formę organizacyjną wsparcia osób z niskim poziomem samodzielności. W kraju jasno rekomenduje się wprowadzenie teleopieki i telepomocy do powszechnego systemu wsparcia osób po 75. roku życia [4]. 

Jak działa zdalny monitoring? 

Podstawowym narzędziem systemów teleopieki są opaski bezpieczeństwa wyposażone w przycisk alarmowy, a także pozwalające na monitorowanie podstawowych funkcji życiowych. Proste w obsłudze, niewielkie urządzenia nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, a my możemy dbać o bezpieczeństwo naszych bliskich na odległość. Ich plusem jest elegancki, a jednocześnie nowoczesny wygląd, który przypomina zegarek. Senior zakłada opaskę i, co najważniejsze, nie ma poczucia bycia kontrolowanym lub szpiegowanym, w przeciwieństwie do np. ciągłych telefonów z pytaniem o zdrowie i samopoczucie lub kamer w pomieszczeniach. Użytkownik zyskuje natomiast poczucie bezpieczeństwa i ochrony. Nowoczesne systemy opasek na bieżąco monitorują i analizują najważniejsze parametry życiowe, co pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Opaski wyposażone są w funkcje m.in. poglądowego pomiaru ciśnienia krwi, saturacji, pulsu, temperatury, wykrywania upadków czy monitorowania lokalizacji.

Mogą także przypominać o przyjęciu leków i wizytach u lekarza. Wgląd do danych może mieć użytkownik, opiekun, ale także Centrum Teleopieki koordynujące ewentualne akcje ratunkowe. W sytuacji zagrożenia życia senior może połączyć się z numerem alarmowym i przy pomocy jednego kliknięcia porozmawiać z dyspozytorem. Co więcej, urządzenia mogą same powiadomić służby lub rodzinę, jeśli wykryją upadek lub zmianę parametrów życiowych. 

Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu